Nestle
8 Nestle çalışanı 95 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > FMCG

NDG Business Manager
2002 yılında Endüstri Mühendisi olarak mezun oldum. Birçoğumuzun da muhtemelen yaşadığı gibi “Ne olacağım acaba, en iyisi olmak istiyorum, acaba master mı yapsam yurt dışında, endüstri mühendisliğinin izin verdiği kadar üretim sektöründe mi çalışsam, danışmanlık sektöründe mi çalışsam, pazarlamayla ilgili bir şeyler mi yapsam?” bir belirsizlik içerisindeyken kariyer günlerinde Nestlé ile tanıştım. Nestlé bir yönetici adayı seçim programı açıkladı. Öyle bir program ki aynı üniversite yerleştirme sınavı gibi merkezi bir sınavla başlıyor. Sonra tahmin edemeyeceğiniz kadar çok mülakatla devam ediyor. Ben kendimi bu yolda buldum ve sonunda dünyanın en büyük gıda şirketi bana dedi ki; “Seni seçtik”. Tabi çok mutlu oldum. Bütün o master hayallerini bir süreliğine erteledim. 2 seneliğine falan ertelediğimi düşünüyordum ama Nestlé o kadar güzel fırsatların kapısını açtı ki 13 sene olmuş hala Nestlé’de çalışıyorum. Nestlé maceram satışta başladı. Yeni mezun bir insan olarak saha satışta Distrübütor Satış Şefi olarak kendimden yaşça çok büyük insanlarla birlikte çalıştım, hatta yer yer onları yöneten bir pozisyonda yer aldım. Çok zorlu bir görevdi. Saha Satış Şefliği ardından merkez ofiste ticari pazarlamada çalıştıktan sonra marka müdürlüğü yaptım. Oradan Nestlé’nin İsviçre’deki merkez ofisinde pazarlama danışmanlığı yaptım. Orada da Nestlé bana farklı kültürleri, farklı kıtalardaki ihtiyaçları anlayıp oralarda yeni ürünler lanse etme fırsatı verdi. Onun sonrasında bebeğimi dünyaya getirdim ve buraya döndüm. Şimdi de Pazar Araştırmaları Müdürü olarak çalışıyorum. Dolayısıyla 13 senedir buradayım ama aslında 6-7 farklı görevle hiç sıkılmadan çalışmaya devam ediyorum.
NDG Business Manager
Çok güzel bir soru; “13 yıl mı olmuş?” diyorum. Bu soruyu kendi kendime soruyor olmak gerçekten ne kadar motive çalıştığımın bir göstergesi. Çünkü ben hiç Nestlé’de ne kadardır çalıştığımı düşünmedim. Nestlé, öncelikle vizyonu gereği ve bu vizyonu DNA’sına çok iyi yansıtmış bir şirket olmasından ötürü, iyi beslenme ve mutlu yaşam anlamında hem tüketicilerine, hem de çalışanlarına elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir şirket. O yüzden Nestlé’nin kültürünün temelinde insan var. O sebeple burada çalışmak insanlar için çok mutluluk verici, motive edici bir şey. Çünkü Nestlé’de çalışan bir insanın kariyeri kendisinin istediği doğrultuda, istediği yöne doğru gidebilir. Yani her şey, bütün gelecek kendi ellerinizde. Nestlé size bununla ilgili bütün özgürlüğü ve o özgürlük kapsamında da bütün yöntemleri sağlıyor. Benim Nestlé’de 13 seneyi anlamamamın temel sebebi bu. Çünkü ben Nestlé’yi aslında bir çalışma yeri olarak görmüyorum. Hayatta yapmak istediğim şeyleri hayata geçirebildiğim ve bunu yaparken çok mutlu olduğum bir yer olarak görüyorum. Nestlé dünyanın en büyük gıda şirketi olmasının avantajından ve insana çok önem vermesinden ötürü sadece Türkiye içinde değil, Türkiye dışında bulunduğu her yerde de kariyer fırsatları sunuyor. Bu hem Nestlé’ye olan bağlılığınızı arttırıyor, hem de sizin yetkinliklerinizi çok ciddi anlamda geliştiriyor.
NDG Business Manager
Nestlé yine çok uluslu bir şirket olmasından ötürü insanlar arasındaki sinerjilerden de, marketler arasındaki farklı öğretilerin paylaşılmasında da gücünü alan bir şirket. Bunu sağlamak adına çeşitli fırsatlar sunuyor. İlla kariyerinizde çok uzun seneler geçirmiş olmak zorunda değilsiniz. Örneğin şu anda dijitalle ilgileniyor ve kendinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız, şirketteki ikinci seneniz de olsa Nestlé İsviçre’de “Digital Acceleration Team” diye bizim bir insiyatifimiz var. Burada kişileri dijitalin bütün gelişimleriyle donatıyorlar ve sonra pazarlarına geri gönderiyorlar. Yaklaşık 8 ayı burada geçiriyorsunuz ve tamamen donanımlı bir şekilde ülkenize geri dönüp, orada oluşturduğunuz networkü de kullanmaya devam ederek, şirketinize katkı sağlamaya devam ediyorsunuz. Örneğin; ben Çikolata’da yaklaşık 8 sene Marka Müdürlüğü, Pazarlama Müdürlüğü seviyelerinde çalıştıktan sonra Çikolata’nın stratejisinin oluşturulduğu merkezimizdeki Stratejik İş Birimi’ne gitme fırsatım oldu. Orada yaptığım iş beni çok etkileyen bir iş oldu. Çünkü çikolata dünyada herkese ulaşamıyor. Herkes bizim kadar şanslı olamıyor. Ya iklim koşulları çok sıcak ya da gerçekten insanlar çok fakir. Nestlé genel vizyonu çerçevesinde onlara da çikolata ulaştırabilmek adına bir insiyatif başlatmıştı ve ben o insiyatifi hızlandırmak üzere doğru ürünün geliştirilmesi, o sıcaklıklarda ürünün yaşayabilmesi için ürün geliştirme merkezleriyle birlikte ortak çalışmalar yaparak Hindistan’da, Pakistan’da, Endonezya’da ürün lansmanları yapma fırsatına sahip oldum. Bu hem insanlara katkı sağlamak adına, hem onlara değer yaratmak adına, hem de aslında kendi yetkinliğimi geliştirmek, çevremi geliştirmek adına büyük bir fırsat oldu Nestlé bunları veriyor. Kariyerin en ileri basamaklarında da bir Genel Müdür olduktan sonra artık burada kariyerim bitti diye görmüyor insan. Çünkü aslında Nestlé’nin bütün ülkelerinde çok farklı zorlukları yönetme tecrübesini kazanmak mümkün; Afrika’da, Amerika’da, Endonezya’da. Nestlé Türkiye’den de yurt dışında olan çok insan var bu anlamda.
NDG Business Manager
Nestlé, daha hızlı rekabet edebilmek adına organizasyon içerisindeki hiyerarşiyi epey azalttı. Şu anda her bir marka ayrı bir iş birimi demek. Kendi içerisinde onun Finans Müdürü de var, Planlama Müdürü de var. Bu kapsamda iş birimleri ve o iş birimlerine hizmet veren fonksiyonlar şeklinde bir yapı düşünebilirsiniz. Nestlé, son derece matris bir organizasyon. Böyle bir organizasyonda biz, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Departmanı olarak faaliyet gösteriyoruz. Pazarlama ve Kurumsal İletişim Departmanı’nın altında bütün markanın stratejisi, planlama rolü de bizde, pazar araştırmaları da bizde, dijital iletişime bir anlamda danışmanlık verme trendleri yakalayıp gösterme rolü de biz de. Yine yenilikleri planlama yani inovasyonu planlama rolü de kısmın altında. Bunun dışında biz vizyonumuz gereği iyi beslenmeyi anlatan, tüketicilerimizin de iyi beslenmesini sağlayan bir şirketiz. O yüzden bir Beslenme Uzmanı’mız ve de İyi Beslenme Müdürü’müz var. Hem tüketici iletişimlerini, hem ürünlerimizin gerçekten istediğimiz noktaya gelmesi için gereklilikleri onlar planlıyorlar. Onun dışında da Kurumsal İletişim Departmanı’mız var. Yine aynı departman altında Kurumsal İletişim Birimi’miz var. Kurumsal İletişim Birimi de bütün stakeholderlarımızla gerekli ilişkileri düzenliyor. Onları kuvvetlendirmeye çalışıyor. Sanırım hepsini kapsadım. Böyle bir ekibiz ve bu ekip de Yönetim Kurulu’nda temsil eden Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü’ne rapor ediyor.
Interactive Marketing Manager
Nestlé, 12 yıl önce daha üçüncü sınıfı bitirdiğimde ikinci staj yerimdi. Burada, çikolata bölümünde staja başlamıştım. 5 aylık bir stajyerlik dönemim vardı. Daha sonra mezun olduktan sonra başka bir şirkette işe başladım. Yaklaşık üç buçuk sene sonrasında da Nestlé’ye geri döndüm. Nestlé’ye geri dönme amacım aslında yeni bir kategori kurmaktı. Yeni bir ekiple sıfırdan dondurma kategorisi oluşturmak için geri döndüm. Biz bu dondurmayı Türkiye'de sıfırdan getirdik ve Nestlé Türkiye içerisinde dondurma kategorisi oluşturduk. Yaklaşık iki buçuk yıl oteller olsun, restoranlar olsun, süpermarketler olsun; gerek satış, gerek pazarlama, gerek ürün geliştirme her türlü işe elimi attım. Sonrasında Nescafe ekibinden bir teklif geldi. İnovasyon üzerine çalışmaya başladım ve aynı zamanda Ürün Müdürlüğü yapmaya başladım. Yaklaşık olarak dört sene boyunca Nescafe kategorisinde Ürün Müdürlüğü yaptım. Orada 3’ü 1 arada dışındaki tüm Nescafe ürünlerine bakmış oldum. Cappuccino’dan tutun da Nescafe Classic, Nescafe Gold, Nescafe MyCafe Kahve Makinesi kısmına kadar tüm ürünlere baktım. Sonrasında 1 seneliğine yurt dışına, genel merkez İsviçre'ye gittim ve orada global dijital ekibe katıldım. Orada 1 sene global dijital projeler yürüttüm. Yaklaşık 8-9 ay önce de Türkiye'ye geri döndüm ve burada Nescafe’nin Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorum.
Interactive Marketing Manager
Her pazarlamacı ve her satışçı gibi güne ilk önce satış rakamlarına bakarak başlıyorum. “Ürünlerimiz ne durumda, hedeflere göre neredeyiz, ona göre bir reaksiyon almamız gerekir mi?” diye kontrol etmek için ilk önce onlara bakıyoruz. Daha sonra gün toplantılarla geçiyor. Çalıştığımız ana partnerlerimiz var. Global partnerlerimiz; Google olsun, Facebook olsun, Twitter olsun onlarla zaten günlük olarak mutlaka telefon konferanslarım oluyor. Onlarla çok yakın zaman geçiriyorum. Onun dışında Türkiye'de bunu emplemente etmek için çalıştığımız partnerlerimiz, ajanslarımız var. Onlarla da sürekli olarak toplanıp yaptığımız kampanyaları ya da ileriye yönelik yapmak istediğimiz aksiyonları belirliyoruz. Onun dışında da kendi ekibimiz içerisinde, yani pazarlama ekibi ile beraber oturup varolan bir kampanya varsa o kampanya nasıl gidiyor, neler oluyor vesaire onlara bir bakıyoruz ya da önümüzde bir kampanya ya da bir plan varsa onun planını oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle odaklanmak istediğimiz konu da tüketiciyi dinleme. Sosyal medya dinleme araçlarımız var bizim (Social Media Listening). Ben masamda 2 ekran kullanıyorum. Dolayısıyla bir ekranımda normal iş yaparken, diğer ekranımda tüketicilerden gelen yorumlar, tweetler, her şey akıyor. Sürekli bir gözüm de orada. Sürekli onları dinleyip markamız hakkında neler konuşuluyor, markadan bağımsız olarak gelen yeni trendlerin ne olduğunu takip ediyorum. Mümkünse hemen bazen ben, bazen de ajanstaki arkadaşlarımız müdahale ediyor. Zaten sürekli telefonla birbirimize haberler veriyoruz. Dolayısıyla bütün günümüz bu. Yalnız iş burada bitmiyor. Eve gidiyorum yine o şeyleri takip etmem gerekiyor, her an her şey olabilir. Çünkü; dediğim gibi çok yenilikçi bir alan. Dolayısıyla yaptığınız işten hiç sıkılmıyorsunuz. Bugün öğrendiğinizi iki gün uyguluyorsunuz, sonra yeni bir doğru geliyor. Bu sefer onunla ilgili bir şeyler öğrenip, bir şeyler uygulamaya çalışıyorsunuz. Bu güzel bir şey. Çünkü sizi aktif ve dinamik tutuyor. Sıkılmıyorsunuz hiçbir şekilde. Zaten biz bir şey değiştirmesek ya Google ya Facebook ya da başkaları bir şeyler değiştiriyor. Dolayısıyla onlarla nasıl daha doğru bir iş yaparız diye oturup konuşmaya başlıyorsunuz. Aslında hiçbir günümüz sakin geçmiyor. Bu da benim bu işin sevdiğim yanı.
Interactive Marketing Manager
Nestlé'nin çok güzel bir ortamı var, çok genç bir ekip. Bu aslında sizi çok motive ediyor. Çünkü sizi anlayan çok insan var. Dolayısıyla bir şey konuştuğunuz zaman karşınızdaki insan “Neyden bahsediyor bu?” demiyor. En önemli şey bu. Dolayısıyla yakın bir arkadaşlık da oluşuyor haliyle. Çok yakın ve birbirini tamamlayan bir ekip olmaya başlıyorsunuz. Bu, hakikaten benim için 8 yıldır burada olmamın en büyük sebeplerinden bir tanesi. Onun dışında da Nestlé hakikaten insanı anlayan bir şirket. Dolayısıyla bir derdiniz ya da herhangi bir sorununuz varsa bunu çözmek için uğraşan bir şirket. Bazen çözüyor, bazen çözemiyor ama sonuçta o isteği görebiliyorsunuz, ki bu da önemli bir şey. Çünkü bu her şirkette yok. Bir de hakikaten, biz ekip olarak burada eğleniyoruz.
Interactive Marketing Manager
E-ticaret şu an Türkiye'de bayağı hızlı gelişen bir alan. Şu anda yaklaşık aktif 10 milyon alışverişçi var. Bu rakamın bu senenin sonunda, hatta 2016’nın sonunda 16 milyona çıkacağını gösteren çalışmalar var. Dolayısıyla biz şu anda bir yandan elektronik alışverişçiyi tanımaya çalışıyoruz aslında. Çünkü elektronik alışverişçinin davranışları markete giden alışverişçi ile aynı değil, farklı davranışlar gösteriyorlar. O yüzden öncelik olarak bir yandan o alışverişçiyi öğrenmeye ve tanımaya çalışıyoruz, bir yandan da burada stratejik ortaklıklar kuruyoruz. Mesela Hepsiburada.com, n11.com gibi firmalarla özel partnerlikler yapıyoruz. Migros Sanal Market ile de bunu yapıyoruz, Carrefour'un sanal marketi ile de yapıyoruz, Kipa’nınkiyle de yapıyoruz. Onlarla da bazı şeyleri deneme yanılma yoluyla test ediyoruz. Bazı şeylerin çalışıp çalışmadığını biz de bilemiyoruz, onlarda emin olamıyor ve deniyoruz. Tabii ki global ekipten gelen bazı öğretiler, yönlendirmeler de var. Onları da deniyoruz ama her zaman için globalde oluyorsa Türkiye'de de olacak diye bir şey yok. Dolayısıyla aslında deniyoruz ve çalışan şeylere de devam ediyoruz. Kategori bazında daha çok şey değişebiliyor. Yani kahve kategorisinde çalışan iş belki köpek mamasında çalışmayabilir. Oranın dinamikleri daha farklı. Dolayısıyla her kategori bazında farklı bir strateji kurmaya çalışıyoruz. Bu ortaklıklarla beraber onlar da bize yardımcı oluyorlar, biz de onlara bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunların dışında da kendi e-ticaret platformumuzu oluşturmak için çalışmalarımız var.
Channel Sales Development Manager
Nestlé’de çalışmaya yaklaşık 9 sene önce başladım. Aslen mühendislik kökenli olduğum için Tedarik Zinciri Departmanı’nda çalışmaya başladım. 6 aylık proje sürecinden sonra da ticari tarafa daha çok ilgim olduğunu fark edince Ticari Pazarlama ve Satış Pazarlama tarafına geçiş yaptım. Yaklaşık sekiz buçuk sene satış tarafında geçti ve satış içerisindeki hemen hemen bütün fonksiyonları yer aldım. Satış finans tarafında yer aldım. Daha sonra distribütör ve zincir mağazalar tarafında aktif satışta rol aldım. Şu anda da satışın ticari pazarlama, ticari planlama tarafında çalışıyorum. Aslen Nestlé’deki adı da Kanal Kategori Satış Geliştirme olarak geçiyor. Şu anda da modern ticaret dediğimiz yapının Kanal Satış Geliştirme Müdürlüğü görevini yapıyorum.
Channel Sales Development Manager
Yaklaşık 9 yıldır burada çalışıyorum. Nestle’nin fonksiyonlar arası çalışmak ve fonksiyonlar arasında geçiş yapmak isteyen insanlar için çok açık bir ortam olduğuna inanıyorum. Diğer taraftan insanlarla iletişim konusunda da oldukça açık bir şirket. Burası bariyerlerin olmadığı, insanların çok rahat birbiriyle görüşüp konuşabildiği, ast üst çok fark etmeden iletişim içerisinde olabildikleri, kendi düşünce ve fikirlerini ifade edebildikleri, aynı zamanda da ciddi inisiyatif alabildikleri bir şirket. Dolayısıyla siz inisiyatif almak ve bir işi sahiplenmek isterseniz, bu inisiyatifi size sonuna kadar veren ve bu konuda imkanları sağlayan bir şirket. Çalışmak anlamında beni burada, bunlar motive ediyor.